A természetjáróknak bizonyára nem mondunk újat azzal, hogy muzsikával bizony nem csupán a koncerttermekben találkozhatunk. Az állatvilág zeneisége az egyik legkülönlegesebb jelenség, ami sokféle művészeti ág képviselőit megihleti. Íme, néhány megfigyelés és alkotás 2019-ből, melyet az állatoknak köszönhetünk.
Papageno és Papagena duettje 56 kismadár előadásában? Ez nem mese! Mozart, aki madárrajongó hírében állt, bizonyára most rettentő boldog lenne.
Tudósok rámutattak, hogy a bálnák éneke az egyik legkifinomultabb kommunikációs eszköz az állatvilágban. A kutatók szerint az állatok bemutatják egymásnak dalaikat, és új dallamokat tanulnak egymástól.
Egy elbűvölő rövid animációs film készült az erdő mélyén élő kisállatokról, amint egy Bellini-operát adnak elő a teliholdnál.
Vajon hogyan énekel Stravinsky csalogánya és milyen az állatok dala lekottázva? Az MTA doktora, Fekete Sándor György vezetett minket a különleges zenebirodalomba az OpeRandi blog egyik bejegyzésében.
Puccini vezeti a tehenek zenei toplistáját, a kutyák között is vannak Carusók, a patkányok pedig a legintelligensebbnek bizonyulnak, mert képesek megkülönböztetni egymástól Beethoven és Stravinsky zenéjét, tudtad?
John James Audubon kitanulta az állatpreparálás fortélyait, de ő volt az is, aki talán először „gyűrűzött” madarakat. Elhatározta, hogy egy nagyobb szabású projektbe fog: összegyűjti és megfesti Amerika minden madárfaját.
Az IKEA ezen a tavaszon tollas és páncélos szomszédaink kényelmére is gondolt, és persze ránk is, hogy a teraszon, madárcsicsergést vagy denevérszuszogást hallgatva kíséreljük meg összerakni például a legújabb szerzeményünket.
A dalos ökörszem kétségtelenül tökéletes alanya bármilyen madárének-vizsgálódásnak, nem véletlenül hívják így. Különösen hangos és dallamos énekét számos legenda örökítette meg. Hadd halljuk!