Balázs János Liszt Ferenc-díjas zongoraművészt, a Cziffra Fesztivál alapítóját interjúnk második részében arról kérdeztük, hogy miben látja a fesztivál erősségeit és miért gondolja, hogy a legendás zongoraművész munkássága köré épített rendezvénysorozat évekkel később is megállja majd a helyét. – Ön szerint mi az, amiben a Cziffra Fesztivál eltér a többi hasonló rendezvénytől Interjúnk első részében az idei Cziffra Fesztivál újdonságairól kérdeztük Balázs Jánost. – Nem célunk kilógni sorából, ugyanakkor autentikusnak gondolom a Cziffra Fesztivált. Aki ismer engem, talán tudja, hogy Cziffra György munkásságát régóta személyes ügynek tekintem. Annak ellenére, hogy egy klasszikus zenei fesztiválról van szó, sok kísérőrendezvény gazdagítja a…
Szerző: Ayhan Gökhan
Balázs János Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, a Cziffra György Fesztivál alapítója és egyben művészeti vezetője régi álmát valósította meg az idén is megrendezésre kerülő Cziffra Fesztivállal. A mostani esemény újdonságairól, a fellépőkről és a fesztivál jövőjéről beszélgettünk vele. – Második alkalommal tartják meg a Cziffra Fesztivált. Milyen változások fedezhetőek fel az első évhez képest? – A folytatásban a fő motivációm tulajdonképpen az innováció volt, illetve, hogy a tavaly kitűzött célok idén szélesebb körben valósuljanak meg. Az idei évben a MOM Kulturális Központ mellett a Zeneakadémia is helyet ad a rendezvénynek, a felkért művészek között két világhírű előadó, Mischa Maisky és Fazil…
Lajkó Félix egyedülálló zenéje itthon és külföldön is mindenkit elvarázsol. A topolyai születésű zenész is fellép a Cziffra Fesztiválon, emiatt kerestük fel, illetve, hogy kiderüljön, hogyan talált rá az improvizációra, Cziffra Györgyre, és miben áll a zene önmagán túlmutató jelentősége. – Balázs Jánossal nem ez lesz az első közös munkájuk, korábban Jelszó címen jelent meg lemezük. Hogyan találtak egymásra? – Egy Müpában tartott próbán ismertük meg egymást, mielőtt turnén vettünk volna részt. Később, Pekingben összebarátkoztunk, és már akkor megfogalmazódott bennünk egy együttműködés terve. – Gondolom, a fesztiválra való felkérés sem lepte meg. – Valóban nem, Jancsi már jó egy éve…
A Cziffra Fesztivál egyik kulináris különlegessége a Cziffra nevét viselő desszert mellett a legendás zongoraművészről elnevezett bor. Ahogy Cziffra György, úgy a zongorával illusztrált bor is felismerhető jegyeket birtokol. Takler András elárulta, hogyan született meg a virtuóz nedű. – Kifejezetten a Cziffra Fesztiválra készítettetek bort. Hogyan találtak rátok a fesztivál szervezői? – Igazából Balázs Jancsi barátja, Bakonyi Viktor, a Kárpát-medencei Borászok Találkozójának szervezője hívott fel tavaly május környékén a Cziffra bor készítésének gondolatával. Ekkor már nem volt ismeretlen számomra Balázs János neve, hiszen egy Lajkó Félixszel adott közös koncerten volt alkalmunk megismerni őt feleségemmel a MÜPÁ-ban. Balázs Jancsi személyében egy…
Bősze Ádám nem szorul bemutatásra a klasszikus zene kedvelőinek körében. A méltán népszerű, a Bartók Rádióból és a Virtuózokból is jól ismert műsorvezető a Cziffra Fesztiválból is kiveszi a részét. Erről, Cziffrához fűződő viszonyáról, és a legendás zongoraművész kevésbé ismert levélírói szokásairól is érdekes dolgokat tudhattunk meg tőle. – Ön lesz a hamarosan induló Cziffra Fesztivál programjainak a házigazdája. A hasonló felkéréseket komoly utánajárás, felkészülés követi, vagy az Ön esetében mindez rutinból megoldható? – Bármilyen műsor alapos felkészülést igényel, ha más nem, a fesztivál minősége ezt mindenképp megköveteli. Viszont a munkámat segíti, ha a program szervezői elmondják, mit várnak tőlem.…
Dr. Freund Tamás neurobiológust alkotásról, kreativitásról, művészet és tudomány kapcsolatáról kérdeztük, de arról is beszélgettünk, hogy valóban zseni volt-e Cziffra György. – Egy előadás erejéig Ön is szerepel a Cziffra Fesztiválon. Milyen témával készül, és hogyan kötődik mindaz a művészethez és elsősorban Cziffra Györgyhöz? – Előadásom témájául a kreativitás neurobiológiai alapjainak ismertetését választottam, természetesen a laikus közönség nyelvén. Részben saját, részben mások kutatásainak eredménye is rávilágít arra a tényre, hogy az eltárolt memórianyomok akkor válnak könnyen előhívhatóvá, hogyha ahhoz megfelelően társítjuk a belső világunk impulzusait. Belső világ alatt érzelmeink, motivációink összességét értem. Belső világunk impulzusait olyan pályák szállítják az agyban,…
A nemzedéke egyik legjobb hegedűművészének számító Kállai Ernő is fellép a Cziffra Fesztiválon. A Cziffra György Kamarazenekarról, zenei intelligenciáról és egy képzeletbeli közös fellépésről is beszélgettünk Kállai Ernővel. – Téged is felkért Balázs János, hogy vegyél részt a Cziffra Fesztiválon. Milyen régen ismeritek már egymást? – Jancsival már a Zeneakadémia előkészítő osztályában együtt játszottam. Tulajdonképpen a barátságunk is akkortól datálódik. Alig múlik el év, hogy ne lépnénk fel közösen valahol. Nagy örömmel vettem a felkérést, gondolkodás nélkül igent mondtam rá. – A fesztiválon azonban mégsem együtt léptek fel. – Valóban, most duóban nem játszunk, de a zenekarral kísérjük Jancsit, megalakult…
A világhírű operaénekesnő, Rost Andreai is közreműködik az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Cziffra Fesztiválon. A választott művekről, Cziffráról és tehetségről is beszélgettünk vele. – Balázs János zongoraművésszel, a Cziffra Fesztivál művészeti vezetőjével korábban léptek már fel együtt, illetve a második Cziffra Fesztiválra is felkérte Önt. Hogy találtak egymásra? – Elég friss a mi ismeretségünk. A zeneakadémiai koncerten én voltam a meglepetés vendég Jakobi Lászlónak köszönhetően. Utána Balázs János ragaszkodott hozzá, hogy a Cziffra Fesztiválon is közreműködjek és én nagy örömmel elfogadtam az ajánlatát. Szabad kezet adott, rám bízta, hogy mit énekelek majd. Élve az alkalommal egy elég nehéz műsort állítottam…
Mocsári Károly zongoraművész annak idején számtalan nagyhírű versenyen végzett kimagasló helyen. A most első alkalommal megrendezésre került Cziffra György Zongoraversenyen a zsűritagok közt foglalt helyet. Tapasztalatairól, a zongoristák közt hódító trendekről, illetve a verseny nyújtotta lehetőségekről is beszélgettünk vele. – Mint egykori Cziffra Ösztöndíjas, gondolom, megtiszteltetésként érte, hogy Ön is részt vehetett a Cziffra György Zongoraverseny zsűrijében. Hogyan tekint vissza a versenyre? – Abból a szempontból mindenképp eltért a mostani verseny a többitől, hogy nem szabtunk különböző szabályokat, szigorú elvárásokat a versenyzők elé. Mindenki a saját belátása, józan ítélőképessége alapján dönthette el, hogy jelentkezik-e rá. Sem a diploma, sem valamilyen…