Az október 1-jén, a zene világnapján tartandó különleges koncerttel kezdetét veszi a fiatal művészek sorozatának idei évada a Párbeszéd Házában. Az Isten és a zene című koncertsorozat alkalmain Miranda Liu hegedűművész és zenészbarátai tolmácsolják a barokktól a kortárs zenéig ívelő komolyzenei hagyomány népszerű és ritkábban hallható darabjait, melyek előtt Gombos László zenetörténész tart ráhangoló bevezetőket. A sorozat fő célja, hogy a zene által a teljesebb élet felé hívogassa a hallgatókat. Az alkalmak ingyenesek, de kérik, aki teheti, adományaival támogassa a sorozatot. Az Amerikában élő kínai családba született Miranda Liut tanulmányai hozták Európába, előbb Ausztriába, majd Magyarországra, és immár kiválóan beszéli…
Szerző: Borda Máté
Egy kevéssé ismert 20. századi mesternek, Pituk József Viktóriánnak az Isteni színjátékhoz készített illusztrációi láthatók a Párbeszéd Házában október közepéig. A tussal és ecsettel készített, bravúros rajztudásról árulkodó képek mellett Babits fordításának gyönyörű sorai segítik az eligazodást. Pituk József Viktórián 1906-ban született a felvidéki Selmecbányán. A Képzőművészeti Főiskolát 1928 és 1932 között végezte Glatz Oszkár növendékeként. 1943-ban első díjat nyert a főváros által kiírt grafikai pályázaton, de később, a szocializmus évtizedei alatt már egyetlen díjat sem kapott. Az életrajzban nyugati, zömében olaszországi kiállítások sora, valamint egy 1975-ben Milánóból elhozott nagydíj jelzi, hogy művészetét a vasfüggönyön túl elismerték. Kiállításai azért itthon…
A 17-18. századi barokk Sopron muzsikája elevenedik meg a Párbeszéd Házában szeptember 15-én, vasárnap este. A Sylvia Leidemann által soproni, győri és pannonhalmi egyházi gyűjteményekben feltárt, eddig kiadatlan zenei anyagot a lemezbemutató koncerten korhű hangszereken hallhatjuk az Encuentros vokális együttes és neves szólisták közreműködésével. Sylvia Leidemann argentin-magyar származású zenetörténész, csembalóművész és karnagy hat éven át kutatta a soproni evangélikus levéltár zenei archívumát, valamint a győri Archivum Musicale Cathedralis és a pannonhalmi Musicotheca Jesuitica anyagát. Vizsgálódásai során ez idáig kiadatlan zenei anyagra bukkant, melyből egy lemezfelvétel, továbbá egy kottakiadvány is született 17-18. századi barokk zene Sopronból címmel. A zenetörténetileg egyedülálló kiadvány…
A kubizmusból indult ki, innen jutott el egyedi, fénytől sugárzó képeiig Thuronyi István festőművész, akinek életművéből a Párbeszéd Házában látható válogatás augusztus közepéig. A felvidéki nemesi családba született Thuronyi István előbb szülei kérésére agrármérnöki végzettséget szerzett, majd engedve gyerekkorától megmutatkozó művészi érdeklődésének, zeneszerzést kezdett tanulni a Zeneakadémián, miközben Glatz Oszkártól festészeti órákat is vett. Az országból 1944-ben menekülnie kellett, mindent hátrahagyott, üres hátizsákkal érkezett Nyugat-Európába. Saját elmondása szerint sohasem volt honvágya; elfogadta a helyzetet, és új életet kezdett. Talán derűlátó természete is segítette ebben, no meg az, hogy ifjúkora óta Franciaországba vágyott. 1947-ben itt telepedett le. Évtizedeken át agrármérnökként dolgozott,…
Nemcsak a bibliai témákat feldolgozó vagy a szenteket ábrázoló művek jelentik a szakrális művészetet, hanem minden olyan elmélyült alkotás, amely az égbe mutat – vallja Kákonyi Júlia keramikus, a Párbeszéd Házában működő Faludi Galéria művészeti vezetője. Ezzel pedig megadta a kiállításaik mögött rejlő koncepció lényegét is. A galériával kapcsolatos terveiről kérdeztük. – Hogyan kerültél kapcsolatba a jezsuitákkal? – Még a ’90-es években, lelki útkeresésem során találtam rá a dobogókői Manrézára, amit akkoriban Sajgó Szabolcs jezsuita atya vezetett. Spirituális otthonra leltem itt, és visszataláltam eredeti hivatásomhoz, a művészethez is. Öt év alatt kereken ötven kiállítást rendeztünk ott fenn a hegyen, és…
Ránki Dezső és felesége, Klukon Edit lesz a Párbeszéd Háza és az Ars Sacra Alapítvány által közösen szervezett Művészet és hitvallás című sorozat első vendége. A zongoraművész-házaspárral Sajgó Szabolcs atya beszélget május 15-én hitről, hivatásról, művészetről, családról. A Horánszky utcai jezsuita központban tartandó beszélgető sorozat további alkalmain Tallián Mariann és Lázár Balázs színművészeket, valamint G. Horváth László és Borsos Kata hegedűművészeket ismerhetjük meg. A részletekről az ötletgazdát, az Ars Sacra egyik alapítóját, Toroczkay Ilonát kérdeztük. – Hogyan fogalmazódott meg a beszélgető sorozat ötlete? – Az Ars Sacra Fesztivál szervezése közben számos művésszel alakult ki közeli kapcsolatunk az elmúlt tizenhárom évben.…
Mintegy 300 beérkező pályaműből 36-ot választottak ki a Párbeszéd Házában megnyílt Amit alkottam, jó című tárlat anyagául. A természetábrázolás mellett absztrakt munkák, iparművészeti remekek és gyermekrajzok is bekerültek a szigorú válogatásba, mely május végéig látható a Horánszky utcai épület dísztermében. A bibliai ihletésű cím tág teret adott az alkotóknak, hiszen éppúgy ráillik az emberre, mint az állat- és növényvilágra, vagy tulajdonképpen bármire ezen a világon. A kiírás próbálta terelgetni a művészeket az ember eredendő Isten-képmás mivolta és ebből adódó hivatása felé, de azt is írták, hogy a világot mint ezerarcú csodát, az Egy ezer arcát szeretnék viszontlátni a műveken. Voltak,…
Április 13-án, virágvasárnap előnapján szakrális témájú, felnőtteknek szóló bábelőadás lesz a Párbeszéd Házában. Az Egyszemélyes passió című darab kapcsán a bábjáték eredetéről, magyarországi történetéről és kortárs fejleményeiről beszélgettünk Rády Sándorral, a Magyar Bábjátékos Egyesület tagjával, az esemény szervezőjével, bábtörténet kutatóval. – Az Egyszemélyes passió egy felnőtteknek szóló szakrális bábelőadás. Első hallásra elcsodálkozunk, hiszen ahhoz szoktunk, hogy a bábjáték gyerekeknek szól, és többnyire meséket dolgoz fel. – A köztudatban valóban ez a kép él a bábról. Eredendően a bábjáték szakrális műfaj volt, és minden korosztályhoz szólt. A több ezer éves bábos hagyománnyal rendelkező Indiában a mai napig bábokkal adják elő két…
Nonfiguratív munkáit először bizalmatlanul méregetjük. Tekintetünk átsiklik egyikről a másikra. Értetlenkedünk, talán még ellen is állunk. Azután egy ponton elcsendesedünk, és átengedjük magunkat a képeknek. És akkor egyszer csak beszédessé válnak, megindítván bennünk egy választ, amely nemcsak a bámulaté vagy a csodálkozásé, hanem valami mély, kezdődő megértésé és szereteté. Jelenits István piarista atya megnyitóbeszédének foglalata ez, amellyel kezünkbe adta a kulcsot Szuromi Imre műveihez. A szó elszáll, a kép megmarad című tárlat március elején nyílt meg a Párbeszéd Háza dísztermében, ebben az egykor kápolnaként szolgáló térben, melybe e szakrális témájú képek különösen jól illenek. „Nem is vendégség ez, hanem valamilyen…
Amit alkottam, jó címmel képző- és iparművészeti pályázatot írt ki a Párbeszéd Háza, a jezsuiták budapesti kulturális és lelkiségi központja. A rend a 2019-es évben a hivatás témájára fókuszál, ennek jegyében várják az emberi identitásunk lényegét kifejező alkotásokat március 25-ig. A pályázat címe a bibliai teremtéstörténetre, azon belül is az Isten képmására teremtett ember eredendő értékességére utal. „Isten nem gyárt selejtet” – summázza Sajgó Szabolcs jezsuita szerzetes, a Párbeszéd Háza igazgatója. Ebből fakad alapvető emberi identitásunk, és ebből bontakozhat ki hivatásunk is. Nem véletlenül születünk a világra, minden embernek van hivatása. Ezt mi most nemcsak szakmaként értelmezzük, hanem a lehető…