2022 decemberében jelent meg A magyar fuvolázás elmúlt kétszáz éve és európai beágyazódása, amely kísérletet tesz a magyar fuvolaművészet történetének és jelenségeinek összefoglalására.
Szerző: Czeloth-Csetényi Gyula
Mivel „A magyar fuvolázás kétszáz éve és európai beágyazódása” című kötet immár fizikai valójában is eljutott az olvasókhoz, ezért talán érdemes szót ejteni arról miként alakult ki és épült fel ez a kiadvány.
Ma már szinte senki sem tudja, hogy élt egy fuvolaművész, Kohler Gyula, aki Doppler Ferenc közvetlen tanítványa volt.
„A dolog nem oly kicsi, mint aminőnek látszik”. Herman Ottó 1906-ban jelentette meg tanulmányát, amelyben a fenti mondat található.
Az 1800-as évek második felében egy magas, megnyerő modorú fuvolaművész tűnt fel az európai koncerttermek színpadán.
Nikolits Sándor Doppler Ferenc egyik legfontosabb tanítványa, a magyar zenetörténet kiemelkedő alakja, a Zeneakadémia első tanári karának későbbi tagja.
A 19. századi magyar fuvolaművészet vonulatából máig a Doppler testvérpár a legismertebb világviszonylatban is.
Szinte alig tudunk valamit Pfeiffer Antal származásáról és életéről, aki nyilvánvalóan kulcsfontosságú fuvolaművész volt Pest-Budán, és hivatásának folytatása fiában, Adolfban követőre talált.
A magyar fuvolaművészet történetében Amtmann Prosper János Pál (1809–1854) sok tekintetben egyedülálló személyiség.
Czeloth-Csetényi Gyula és Szilágyi Szabolcs a magyar fuvolázás történetét kívánták feltérképezni. Eredményeik hamarosan könyv formájában öltenek testet.