Szerző: Petró Margit / BDZ

Zenekarunkban egyre nő azon zenészek száma, akik szólóban, kamara összeállításban, tanárként, egyéb műfajokban is jelentős sikereket érnek el. A zenekari tagság és az időszakos karmesterség furcsa ötvözetéről, a ritka kettősséghez vezető útról, indíttatásról beszélgettünk Kanyó Dávid fuvolistával és Véghelyi Márk hegedűssel. Az interjú a BDZ időszaki programmagazinjának, a Hangolónak 2012 téli számában jelent meg. – Hogyan jutottatok el addig, hogy egy ilyen színvonalas zenekarban állandó taggá, sőt, időszakos karmesterré váljatok? Véghelyi Márk Végzettsége: szolfézs-zeneelmélet tanár, karvezető, hegedűtanár Családja: zongoratanár felesége Kata – a kórus (Budapesti Kórustársaság, a BDZ állandó társfellépője) rendszeres zongorakísérője – és 4 éves Anna lánya Kedvenc karmestere: Sir John…

Tovább

Sass Magdolna, a BDZ prím szólamának hegedűse a munka mellett brácsázik, hímez, vajat köpül, paprikát termeszt, állatokat ment, jelnyelven kommunikál, írogat, de legfőképpen örök idealista. Az interjú a BDZ időszaki programmagazinjának, a Hangolónak 2013 őszi számában jelent meg. – Hogyan és mikor kezdődött kapcsolatod a zenével? – Orosházán születtem, apai ágon pedagógus dinasztiából származom. A dédapám Liszt-érmes karnagy volt, aki születésem után két héttel ment el közülünk. Temetésén elhangzott, hogy bár magával vitte tehetségét, tudását, de remélik, hogy az új jövevény folytatja, amit ő képviselt. Így is lett, amire nagyon büszke vagyok. Nagypapám és édesapám is játszott hangszeren, tehát a…

Tovább

A BDZ egyik „nagy játékosa” – Ambrózy Attila fagottművész, szólamvezető nemrégiben egy televíziós műveltségi játékban ország-világ előtt eredményesen szerepelt. A zenélés és a játék összefüggéseiről, a játék felelősségéről és szabadságáról, a fagottozásról és családjáról beszélgettünk.  Az interjú a BDZ időszaki programmagazinjában, a Hangoló 2013. tavaszi lapszámában jelent meg, öt évvel ezelőtt. – Hogy kerül egy fagottművész egy kvízműsorba? – Én nem egy fagottos vagyok, aki véletlenül nyert a műveltségi vetélkedőn, hanem valaki, aki szeretne értelmiségiként felelősséggel gondolkozni a világ egészéről. Főállású fagottművészként szeretném a rám bízott zenékben, részletekben tökéletesen megformálni az adott karaktert, megjeleníteni egy-egy gesztust, korszakot, érzelmet, hangulatot. Névjegy Ambrózy Attila – fagottművész,…

Tovább

Hangadó – avagy az oboa hangja, nádja, hisztije. A BDZ fennállásának 25 éves jubileuma alkalmából idézzük fel Kőházi Edit, a BDZ oboa-szólamvezetőjének gondolatait. Az interjú 2011-ben, a Budafoki Dohnányi Zenekar időszaki programmagazinjában, a Hangoló őszi számában jelent meg. – Zeneszerető laikusként elsőként az jut az ember eszébe az oboáról, hogy nagyon fontos hangszer lehet, hiszen hozzá hangol az egész zenekar. Mit kell tudni még az oboáról, zenekari szerepéről? Kőházi Edit oboaművész, tanár kedvenc zeneszerzője: Bach hobbija: Tiffany dísztárgy készítés kikapcsolódása: utazás, olvasás, kirándulás – Az oboa az egyik legrégebbi fafúvós hangszer, amely az évszázadok során nagyon sokat fejlődött, mai formájában bonyolult…

Tovább

Az együttes próbatermében találkozom a szekund szólam vezetőjével. Hajni derűs, határozott személyiség, és hamarosan anyai örömök elé néz. Az egész napi megterhelő munka nyomát sem látni, boldog megelégedettséggel beszél a feladatairól. Az interjú 2010-ben készült. Kalla-Tóta Hajnalkának azóta két gyermeke is van. Az interjúban említett kisfiú, Peti most első osztályos, húga, Zsófi nagycsoportos. Mindketten készítettek rajzot zenekarunk első Hangoló könyvébe, a BDZ 25 – Negyedszázada lendületben című, ünnepi kiadványunkba. – Hegedűművész-tanári végzettséggel milyen előzmények után kerültél a zenekarba? – Kisegíteni hívtak a Carmina Buranába, majd 2003 őszétől a próbajáték után lettem a zenekar tagja. Már négy éves koromtól énektanár akartam…

Tovább

A fennállásának 25. évfordulóját ünneplő BDZ abban a szerencsés helyzetben van, hogy jelenleg három koncertmester is segíti munkáját. Közülük a legtöbb időt Viniczai Éva töltötte a zenekar kötelékeiben. Idézzük most fel a hegedűművész egy korábbi interjúját. Viniczai Éva, koncertmester, hegedűművész kisgyermek korától Budafok zenei életének aktív résztvevője Munkahelye: 1993-tól BDZ –  koncertmester, 1994-től hegedűs a Weiner-Szász Kamarazenekarban Gyermekei: Zita (20) zongorázik; Csanád (15) leendő hegedűs; Lőrinc (13) néptáncos Karizmatikus, inspiráló karnagyok pályájáról: Hollerung Gábor, Rohmann Imre, Takács Nagy Gábor, Keller András, Csaba Péter Példaképei: David Ojsztrah, MaximVengerov, Gil Shaham Hobbija: szeret utazni, olvasni, kislányával kiállításra, hangversenyre járni, újakat sütni-főzni –…

Tovább

A BDZ komoly feladatokat kap és kiemelkedő sikereket ér el a hazai és külföldi zenei életben. Ehhez az elmúlt években jelentősen hozzájárult Werner Gábor karmesteri alkotó- és háttérmunkája. Werner Gábor Foglalkozása: BDZ – karmester, MÁV Zenekar – csellista Szenvedélye: a két kislányával együtt töltött idő Kedvence: francia és orosz zene Hobbija: hangszerelés (éjszakánként), szeret horgászni, biciklizni, természetet járni – Hogyan kerültél kapcsolatba a zenekarral? – Előttem Vajda Gergő volt a felkészítő karmester, akivel együtt jártam a karmesterképzőbe. Amikor egyszer összefutottunk a Zeneakadémia aulájában, kezében a Don Quixote balett partitúrájával, megkérdezte, elvállalnám-e helyette az aznapi próbát a BDZ-ben. Mondtam: rendben. Legközelebb megint összefutottunk,…

Tovább