2017 36. hetéhez érkeztünk. Indul a koncertszezon, évadot hirdetnek szimfonikus zenekaraink, az Opera az új körülményekhez alkalmazkodva játszik, és a színházi évad kezdete is tartogat Bartókhoz kapcsolható csemegét.
Az Operaház 134. évada az Ybl-palota és az Eiffel Műhelyház rekonstrukciós munkálatai miatt története egyik legnagyobb kihívása elé állítja az intézményt. A részleges bezárás ellenére az Opera idén 12 premiert rendez az Erkel Színházban, a Müpában és a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, emellett 14 operát és 12 balettprodukciót tart műsoron, a különböző fesztiválok és események keretei között pedig további koncertszerűen előadott művek is szerepelnek az évad kínálatában. Az Opera és a Magyar Nemzeti Balett művészei ősszel Japánban turnéznak, februárban pedig folytatják a Kárpát-Haza OperaTúrát a többi szomszédos országban.
A 2017/2018-as évadban már tíz bérletsorozatot – köztük két újat – mutat be a MÁV Szimfonikus Zenekar a Művészetek Palotájában, a Zeneakadémián, az Olasz Kultúrintézetben, a Festetics-palotában, valamint a Magyar Nemzeti Múzeumban. Emellett számos hazai és külföldi bérleten kívüli előadást szerveznek, valamint folytatódnak a nagy sikerű családi koncertek.
Különlegességek a MÁV Szimfonikusok repertoárján az új évadban is
A Pannon Filharmonikusok 42 alkalommal játszanak a pécsi koncertteremben az Energiaáramlás elnevezésű idény keretében. Kilencven nagyzenekari koncertet – köztük 25 bérletes hangversenyt – adnak, több ifjúsági és gyermekprogramot tartanak, a várható látogatószámot pedig 50 ezerre becsülik.
New York és Edinburgh után ismét itthon játszik a Budapesti Fesztiválzenekar. (A Don Giovanni sikeréről itt írtunk.) Őszi Közösségi Hetük alatt minden eddiginél több koncertet adnak 10 megye 26 településén.
A spanyol kultúra gazdagsága megismerésre csábít, és erre módunk is van az Európai Hidak keretében.
És különleges nézőpontokból, egy színészéből és egy zongoraművészéből ismerhetjük meg Bartók Béla két énjét. Az egyik alátámasztja a másikat: a felcsendülő zongoradarabok Bartók zenébe szublimált lelki énjének, a felhangzó levél-részletek pedig Bartók magánjellegű megnyilatkozásainak, emberi kapcsolatainak, szeretetének, szarkazmusának, figyelmességének fragmentjei. Ezek a fragmentek mégis egy teljes képet alkotnak, Bartóknál a részletek is a nagy egészbe oldódnak – fogalmazott Galgóczy Judit, az est rendezője.
És ha már felfedezés, ne maradjon ki a Bartók Világverseny és Fesztivál sem, ahol a jelen tehetségeit, a jövő nagy művészeit ismerhetjük meg.