Szörényi Levente fellépéseit a Vujicsics együttessel nem verik nagydobra, mégis erre hivatkozva mutatnám be Szörényi Levente legjobb lemezét.
Szerző: Pócs Gergely
A Kobuci kertben az Arany János-est olyan különlegességet ígért a látogatóknak, aminek a létezéséről eddig sokan nem is tudtunk.
Engem mindig izgatott, mi lesz a végeredménye annak, amikor a két eltérő hangzásvilágot képviselő előadó kerül közös produkcióba.
Itt a nyár, át lehet kapcsolni fesztiválüzemmódba! Főleg a Kárpát-medencei népzene- és néptáncbemutatók felvonulása a Mecséri Ladikos Fesztivál, amelyre június 10-én, szombaton. Az egész napos programban városi zenekarok mellett ott lesz a Magyarpalatkai és a Szászcsávási zenekar. A szorosan vett népzenei és néptánc programokon kívül fellép az oxitán Miquéu Montanaro, fiával, Baltazarral, az akusztikus bluest játszó Woodoo papa duó, és meghallgathatjuk a Szászcsávási dalárda többszólamú éneklését. https://youtu.be/2IQLBtCNB7E Régebben július második hétvégéjén tartották a fesztivál, de akkor még Diósgyőrben rendezték, csak azóta beépítették az ottani várat, ami sokaknak tetszik, de ezzel elzavarták onnan a fesztivált. Amelyhez tökéletes az egri vár, de…
A hatvanas-hetvenes évek fordulója óta gyűjtött, és városokban rekonstruált hagyományos vonós magyar népzene a kilencvenes évek elejétől kezdve rohamosan szorul vissza származási helyén is. Még fellelhető az erdélyi falvakban, de a helyi divat változik, és a zenészek utánpótlás nélkül halnak ki. Szászcsáváson a rendszerváltáskor a zenészek a negyvenes éveikben jártak, sokan közülük még mindig aktívak, de van utánpótlás is, annak ellenére, hogy a zenekultúra változása ezt a falut se kerüli el. A falu közvetlen környezete, a Kis-Küküllő völgye zenei kultúrájának feltárása lassan indult. Pávai István népzenekutató járt oda gyűjteni Marosvásárhelyről a nyolcvanas évek közepétől, és járta ki Bukarestben ’89-re egy lemez…
Mostanában sokan élcelődnek Keith Richardsszal, akinek mostanra semmilyen orvosi megfontolás szerint sem szabadna élnie, megfeledkezve közben Chuck Berryről, akitől a Rolling Stones gitárosa ebben a tekintetben is tanulhat. A múlt szombaton elhunyt „mester” nem kisiskolás életmódja ellenére is 90 éves koráig élt. Hírnevét, ha tippelhetek, érthető gitárjátékával, színpadi kiállásával, ördögi tekintetével, hatalmasra nyitható szemével és nem túl érces, de kifejező, időnként cinikus énekhangjával érte el. A zene hangzásához annyit tett hozzá, hogy jellegzetes, és többek által lemásolt színpadi mozgása ahhoz képest teljesen mellékes. Nem ő volt az, aki a tizenkét ütemes bluesból, azt felgyorsítva tánczenét faragott, de ő volt az…
Azok számára, akik szeretnének, de nem tudják, mikor és hova menjenek, összeállítottam egy vállaltan nem teljes programajánlót népzenei és világzenei eseményekből. Időrendben veszünk végig néhányat a nemsokára kezdődő fesztiválszezon eseményeiből; érdekesség, hogy az egyes fesztiválok fellépői között alig van átfedés. A Budapesti Tavaszi Fesztivál szatellitrendezvénye lesz az idén első alkalommal megrendezendő, a Várkert Bazárban az Unesco-világörökségét bemutató Pont Fesztivál. Ez első alkalommal keletre, Európa legkeletibb csücske és Belső-Ázsia kultúrájára koncentrál, ami a koncertek mellé társított egyéb programokon is látszik. A fesztivál zenei programja már kész és nyilvános. Április 1-jén Vizeli Balázs és zenekara, Navratil Andrea és Demeter László közreműködésével, illetve…
Irigylésre méltón békés elfoglaltság lehet egy éven keresztül azzal pepecselni egy stúdióban, hogy hangmintákat válogat az ember, hogy a régiekből új zeneművet készítsen. Ez a tevékenység nem új, sőt sztárjai is vannak a „műfajnak”, de az, hogy valaki ezt népzenei felvételekkel csinálja, nem szokványos. (Kíváncsi lennék arra, milyen lehet ugyanez klasszikus zenével. Azt gondolom, hogy nehezebb megvalósítani a művek bonyolultabb szerkezete miatt.) Cserepes Károly stúdióban szedett szét néhány népzenei felvételt, és újra összerakta őket. Dallamokat párosított egymással, az egyik megkapta a másik kíséretét, kivágott hangmintákból összerakott mozaikokkal emelte ki a ritmust, ahol kellett, szintetizátorral fogta egybe a kompozíciókat, így adva a dallamoknak…
Gyökeret ereszt-e a hill country blues Budapesten? Van a bluesnak egy változata, a hill country blues, ahol az előadók nem tartanak be semmilyen sémát, mert nincs olyan, nem váltanak hangnemet, végig egy hangon szól a basszus. Ez egy végletekig leegyszerűsített repetitív zene, ami legfeljebb néhány másodpercre hagyja fellélegezni a versszakok végén hallgatót, amikor egyáltalán felosztható az ének versszakokra. Olyankor egy kicsit elengedik a tempót, de rögtön kezdődik az egész elölről. Erre a zenére szeleteltek volna az ötvenes években Mississippi állam lepukkant kocsmáiban, ha ismerték volna a szeletelést. Földszagú zene, a monotonitása jó esetben mégis hipnotikus hatású. https://www.youtube.com/watch?v=K_DOnKJ232M A magyar közönségnek…
Idén tízéves a Buda Folk Band. Legutóbbi, Saját gyűjtés című lemezük felkerült a World Music Charts Europe 25 ország rádiós világzenei szakemberei által összeállított, 2016-os világzenei produkciókat rangsoroló listájának a 62. helyére. A Saját gyűjtés cím nem azt jelenti elsősorban, hogy a lemezen a zenekar tagjai által gyűjtött zenéket találunk, inkább azt, hogy a rendelkezésükre álló népdalokból csipegették ki a nekik tetsző részeket, és azokat gyúrták új kompozíciókba. Nem az autentikus előadásmód volt a fő szempont, ezért aztán a különféle tájegységek zenéi jól elférnek egy számon belül, sőt a szöveg sem mindig ahhoz a dallamhoz tartozik, amelyikhez eredetileg tartozott. https://www.youtube.com/watch?v=8LI_zztRkpI A zenekar…