Nyakas Éva koncert- és operaénekes, ének- és színpadi játék tanár 1989 óta él Brüsszelben. Aki ismeri, tudhatja róla, hogy akár a hétköznapokban találkozunk vele zeneiskolai tanárként, akár egy koncertjén koloratúr szoprán áriákat énekelve, kivételes hangi adottságai mellett igazi karakteres jelenség, akire nem lehet nem odafigyelni. Olyan amplitúdóval és szenvedéllyel él, hogy róla kétség kívül kijelenthető, hogy minden élethelyzetben valódi klasszikus értelemben vett díva. Pedig nem mindig hordozta a tenyerén az élet. Életútján számos tragédia érte. Ezért is alakulhatott úgy, hogy az oly vágyott operaszínpadi karrier helyett a koncerténekesi pálya és a katedra lett a szakmai útja. Alábbi interjúm a művésznővel…
Szerző: Rumbold-Molnár Eszter
Fiatal vonósnégyes, esetleg más klasszikus zenei kvartett, vagy trió vagytok, és szeretnétek Európa-szerte csodás régi épületekben elszállásolva lenni koncertért cserébe? Jelentkezzetek az Európán átívelő Le Dimore del Quartetto egyesület muzsikusainak a hálózatába! E pompás történelmi rezidenciákat – kastélyokat, palazzókat, villákat, farmházakat – kamarazenei együttesekkel összekötő olasz kezdeményezés az európai kulturális örökség szakmai berkeiben olyan rangos elismerésnek örvend, hogy 2019-ben az Europa Nostra – Európai Örökség díját is elnyerte. Aki vett már részt konferenciák szüneteiben tartott kapcsolatépítő, vagy a divatos angol elnevezéssel élve networking eseményen, tudhatja, hogy ha kellő nyitottsággal áll az új ismeretségek elé az ember, az adott konferencia témájától…
Ünnepélyes keretek között adták át az Európai Unió Irodalmi Díját 14 ország pályájuk elején járó kiemelkedő tehetségű írójának a brüsszeli Művészetek Palotájában. Magyarország színeiben Mán-Várhegyi Réka vehette át az elismerést Mágneshegy című regényéért, ami 2018-ban jelent meg a Magvető Kiadónál. A díj ötezer euró pénzjutalommal jár. A díjátadó az európai könyvszakma fontos éves brüsszeli eseménye. A díjakat az Európai Unió kultúráért felelős döntéshozói adják át, szervezői a könyvkiadók, az írók és a könyvkereskedők európai érdekképviseleti szervezetei, jelen vannak a zsűri nemzeti szekcióinak elnökei és a Brüsszelbe akkreditált nemzetközi média. „Zavarba ejtő itt lenni, mert általában pár száz fős olvasóközönséggel rendelkezem,…
Tematikus sétával emlékeznek meg Brüsszelben a 16. századi flamand festőóriás, id. Pieter Bruegel, a város egykori polgára halálának 450. évfordulójáról. A séta során eredeti művei is megtekinthetők, ellátogatunk egykori lakhelyére, a Marolles városrészbe, virtuális kiállítások és ötletes helyi látványosságok mentén pedig belemerülhetünk Bruegel műveinek világába. És bár a 21. századi technika révén is nagyszerű vizuális élményekben lesz részünk, személyes kedvencünk a 13. századi Notre Dame de la Chapelle templom belső terébe rejtett furcsa lények, melyek mintha Bruegel festményeiről szöktek volna oda. Id. Pieter Bruegelről azt tartják, hogy nagyban járult hozzá a flamandok nemzeti öntudatának kialakulásához, és hogy egy „keményen dolgozunk,…
Az elmúlt évtized énekművészi sikerei után a Brüsszeli Erzsébet Királyné Zenei Verseny idei döntőjében újra magyar hegedűsnek szurkolhattunk. Pauk György tanítványa, Pusker Júlia az ezredforduló rangos eredményeit megidézve az ötödik helyezést érte el, ami egyben a Brüsszel Főváros Régió Díját és tízezer euró pénzjutalmat is jelentett. Az eredményhirdetésre május 25-én került sor a döntő helyszínén, a BOZAR Henry Le Boeuf termében. Jelen volt Mathilde belga királyné, a verseny fővédnöke is, aki a díjkiosztó után személyesen gratulált a győzteseknek. A Brüsszeli Erzsébet Királyné Zenei Verseny (CMIREB) 82 éve kerül megrendezésre a belga fővárosban évenkénti váltásban hegedű, zongora, ének és cselló kategóriákban.…
„Lépjen be Bartók Béla univerzumába – szobák, vér, tükör, lélek, ajtók, kíváncsi, falak, titkok, kupleráj, nők, stricik, erőszak, hangok, csábítás, pantomim, csoda, férfiak, prostik, kaleidoszkóp, misztérium, kiáltások, szín, város, fegyverek.” E szavak olvashatók a markáns zenei részlet mellett a Monnaie Bartók A kékszakállú herceg vára – A csodálatos mandarin kettős előadásának trailerében, melyeket júniusban hét alkalommal tűzött műsorára az elmúlt évad zárásaként a brüsszeli operaház. Nyomtatott brossúrájuk azzal egészült még ki, hogy „két összekapcsolódó mű egy estén, mely mindkettő az emberi psziché és fantázia mélységeit állítja színpadra.” https://youtu.be/45QRRqteUjQ Mielőtt belepillantanánk a Monnaie nemrég elkezdődött 2018-2019-es évadába, érdemes szót ejtenünk a…
Július 21-ét, a belga nemzeti ünnepet követő naptól szeptember elejéig idén is látogatható Brüsszel központjában a királyi palota. Céljuk ezzel megmutatni a nagyközönség számára, hogy a mindenkori belga király hivatali rezidenciája „távolról sem egy rideg hely, hanem egy élettel teli helyszín, ahol a nagybetűs Történelem íródik”. A brüsszeli királyi palota a Grand Place-tól rövid sétányira található a múzeumi negyed szélén (Mont des Arts), a Brüsszel Park szomszédságában (Parc de Bruxelles). A Palota-látogatás alkalmával az érdeklődők végigsétálhatnak a reprezentatív termeken, ahol az épp szabadságát töltő Fülöp belga király az év nagy részében a hivatalos ügyeit intézi és fogadja a politikai és…
Rendszeres brüsszeli koncertlátogatóként hamar a látókörünkbe kerül néhány a pályájuk elején járó magyar zenész, akikkel különböző formációkban gyakran találkozhatunk. Egyikük Pusker Éva hegedűművész, az Amôn Kvartett második hegedűse, aki kamarazenészként és a Flandria Szimfonikus Zenekar tagjaként Belgium-szerte folyamatosan koncertezik. Interjúnkban brüsszeli szakmai életéről, a Királyi Konzervatóriumban szerzett tapasztalatairól és zenei ízlésről is kérdeztük. – Legutóbb a EuropArt fesztivál nyitókoncertjén hallottalak klasszikus repertoárt előadni vonósnégyeseddel, az Amôn Kvartettel. Ehhez képest Belgium legnagyobb komolyzenei fesztiválján, a Klarafestivalon tavaly frissen komponált kortárs darabokat mutattatok be egy innovatív projekt keretében. Mennyire áll közel hozzád e két látszólag eltérő technikai felkészültséget és egyéni ízlésvilágot tükröző…
Idén 50 éves évfordulóját ünnepelte Belgium egyik legnagyobb és legrangosabb klasszikus zenei fesztiválja, a Klarafestival. Az indulását jelentő 1968-as év kétség kívül mást is eszünkbe juttat: Nyugat-Európa vonatkozásában mindenekelőtt diáklázadásokból kiinduló széles körű társadalmi megmozdulásokat a sokatmondó „képzeletet a hatalomba” jelszó égisze alatt. Összefoglalónkból kiderül, hogy erre is utalt kerettémájával a március 9-30. között Brüsszel főbb koncerthelyszínein, valamint néhány hangverseny erejéig Bruges-ben és Antwerpenben megrendezett jubileumi Klarafestival. A koncertekről készült rövid videó-összefoglalók linkjeivel pedig ízelítőt mutatunk a kivételes színvonalú három hetes programsorozatból, mely Szkrjabin Misztériumának fény-látvány-show-val kísért nagyszabású BOZAR-koncertjétől „A Zsoltár-élmény” minifesztiválon át a „világ legkisebb koncertterméig” számtalan különleges élményt…
A napokban hirdették ki, hogy a brüsszeli Monnaie operaházat jelölték az International Opera Awards 2018 „Oktatás és nyitás a közönség felé” kategóriájában. Nem is időzíthettük jobban beszámolónkat a Monnaie Szimfonikus Zenekarának családi koncertjéről, melyet a múlt vasárnap néztünk meg a BOZAR-ban. A Monnaie Szimfonikus Zenekara több más, családokat megszólító programja mellett évente egy alkalommal ad nagyzenekari koncertet gyerekeknek. Műsorukon idén Rimszkij-Korszakov Seherezádé-szvitje szerepelt, melyet a Monnaie népszerű zeneigazgatója, az intenzív egyben kifinomult előadásmódjáról ismert francia karmester, Alain Altinoglu vezényelt. A koncert felvételébe itt tekinthetnek bele: A zene mindenki számára érthető nemzetközi nyelv, ezért természetes lett volna, hogy matiné koncertekre a gyerekeinkkel…