Vége a tanévnek, lassan lezajlanak az érettségi vizsgák is, és teljes gőzzel beköszönt a nyaralás szezonja. Van, akinek már megvan az útiterv, őket csak megerősítjük a választásban. A hezitálóknak vagy azoknak, akik még nem találtak célt, pedig adnunk néhány tippet, hogy hova menjenek.
Franciaország
A párizsi Opera Garnier-t gyönyörű belső terei, fogadócsarnokai, híres lépcsőháza a világ egyik leggyakrabban fotózott műemlékévé teszik. Annyira, hogy már csak ezért is érdemes a fények városába utazni.
Párizs mellett Bougivalban, a Szajna-parton álló, 19. században épült ingatlanban két évet élt Bizet, itt komponálta a Carment, és itt hunyt el 1875. június 3-án.
1899-ben vette meg az akkor 57 éves, nagy tekintélyű Massenet az égreville-i történelmi kastélyt. Élete utolsó nyarát is itt töltötte 1912-ben.
Dél-Franciaország egyik legnevezetesebb városa, Nizza nem csupán egy hangszermúzeummal több, mint a Promenade des Anglais.
Olaszország
Az örök város az operarajongóknak maga a földi paradicsom.
Ha Rómában járunk, térjünk le a bevált turistaútvonalakról, ne hagyjuk ki az Auditorium Parco della Musicát, ráadásul az út másik oldalán az 1960-as római olimpiára épült létesítmények láthatók, srégen szemben pedig ott áll a Zaha Hadid tervezte MAXXI, a 21. század képzőművészetének múzeuma.
A Barezzi-ház Busseto fő utcai palotasorának nevezetes épülete, Verdi egyik fontos emlékhelye és múzeuma.
Nem túl messze van tőle Cremona, a vonós hangszerek szerelmeseinek zarándokhelye.
Ausztria
A Salzburg felé kalandozók tegyenek egy kis kitérőt Arnsdorf felé, ahol a Stille Nacht Múzeum található.
Bad Ischl a zene fürdővárosa. Kálmán Imrének volt villája Ischlben, s így törzsasztala a Ramsauer kávéházban, ahol Lehárral biztosan találkozott, de Johann Strauss is gyakran járt erre. (Bad Ischl további zenei emlékeiről itt olvashat.)
A kávéház, ahol Strauss, Kálmán és Lehár is törzsvendég volt
Altmünster a Traun-tó kedvelt nyaralóhelye Felső-Ausztriában. Az Ebenzweier-kastély hét évszázados változatos múltra tekinthet vissza, és ebben Schubertnek is jutott egy fejezet.
Bécsben ha a lábunk elé nézünk, a komolyzenei élet csillagait látjuk a járdán, ha pedig följebb tekintünk, biztosan találunk egy releváns emléktáblát. Kezdjünk a szívünknek legkedvesebb hellyel.
Csöndes mellékutca, aprócska, egyemeletes épület. Az udvar macskaköves, közepén hatalmas fa, hátul kert. Ha nem is pontosan így nézett ki a 18-19. század fordulóján, teljesen érthető, miért költözött erre a környékre Beethoven. Egy ilyen helyen tényleg remélhette a gyógyulást.
A Haus der Musik sok ok miatt remek hely. (Annyira, hogy franchise jogát Mexikóba is megvették.) Invenciózus, szellős a kialakítása. 10-től 10-ig tart nyitva. Ismeretek tárháza humorral, amely szórakoztatva tanít, érdeklődést kelt fel. Nyelvtudással kisiskolásoktól felső korhatár nélkül élvezhető.
Kismarton a hazafelé tartóknak is útba esik, de elsődleges úti célként is tökéletes.